[:tr]

3D Tarama Nedir?

3d tarama, bilgisayar ortamında nesnelerin 3 boyutlu modellerinin oluşturulmasının çok zor ya da imkânsız olduğu durumlarda devreye girer. Böyle durumlarda, ürüne ışık topu gönderilerek ürünün genel hatlarının tanımlanması sağlanır. Kimi sanat eserlerini ya da insan figürlerini sıfırdan modellemek oldukça karmaşıktır ve çok fazla zaman alır. Bu tip nesnelerin sayısallaştırılarak bilgisayar ortamına aktarılması 3 boyutlu tarama teknolojileriyle hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Ama bu işlem gerçekleştirilirken nesneye ait dış yüzey parlaklığı, yüzeydeki kirlilik ya da nesnenin asimetrik girinti ve çıkıntıları sonuçları etkileyebilir.

Önceden çalışılmış fakat sonradan kaybedilmiş tasarım verileri, ürünlerin 3 boyutlu tarama cihazlarıyla yeniden oluşturulmalarını gerektirebilir. 3d tarama cihazlarıyla dijital ortama aktarılan görüntüler yardımıyla, krokiler ya da eğriler kullanılarak modelin dış yüzeyinin oluşturulması sağlanır ve bazı ürünlerin tasarım verilerinde değişiklik yapılması istendiğinde de kullanılabilir.

 

3D Taramanın Kullanım Alanları

3d tarama pek çok farklı alanda ihtiyaç duyulan ve kullanılan bir uygulamadır. Teknolojinin gelişmesi, daha karmaşık ürünlerin oluşturulmasına mümkün kıldığından 3 boyutlu taramadan sıkça yararlanılır. Kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Orijinal tasarımdaki cad dosyasındaki bilgilerin güncel teknolojilerle uyuşmaması ve düzenlemelerinin gerekmesi,
  • Ürüne ait tasarım verilerinin kaybolması ya da bulunamaması,
  • Geliştirilmesi gereken ürünlerdeki düzeltme ihtiyacı,
  • Rakip firmalara ait ürünlerin iyi ve kötü özelliklerinin tespit edilmesi,
  • Ürünlerin performansını artırmak ve daha da geliştirmek için yeni yollar denenmesi,
  • Üretici firmaların orijinal parçalar için çok yüksek ücretler istemesi,
  • Eskiden kullanılan ürünlerin günümüz teknolojileri ile yeniden üretilmek istenmesi gibi

 

ihtiyaçlar 3 boyutlu tarama teknolojilerinin kullanımını zorunlu hale getirmiştir.

Novatek 3D olarak kullandığımız 3 boyutlu tarama teknolojileri ile yukarıda bahsedilen sorunları kolaylıkla aşıyoruz. Novatek 3D ekibi olarak, kullandığımız 3d tarama cihazlarıyla, üzerinde değişiklik yapılması istenen modelleri istekleriniz doğrultusunda tarayarak yeniden modelliyoruz. Bu modellerde düzenlemeler yapıyor ve kusursuz bir şekilde üretimini gerçekleştiriyoruz. Oldukça pratik ve hızlı bir şekilde yaptığımız 3d tarama hizmeti sayesinde ürünlerdeki hataları tespit ediyor, onları düzenliyor ve hizmetinize sunuyoruz.

 

3 D tarama ile daha detaylı bilgilere bu adresten ulaşabilirsiniz.[:]