3D Baskı Nedir?

Ülkemizde 3D printer baskı olarak da bilinen ve geçmişine bakıldığında ilk kullanıma başlanmaları 80’li yıllara rastlayan 3 boyutlu baskı teknolojileri, bilgisayar ortamında 3 boyutlu modellemesi yapılan tasarımların somut bir nesneye dönüştürülmesi işlemidir. Günümüzde geleneksel yöntemlerle üretimi gerçekleştirilemeyen nesneler, 3d baskı teknolojileri sayesinde kolaylıkla üretilebilmektedir.

3D Baskı Hizmetlerimiz Hakkında Soru Sormak ya da Teklif Almak için Lütfen Buraya Tıklayın!

3D Yazıcılar Nasıl Çalışır?

İlk olarak 3d çıktısı alınmak istenen nesnelerin, 3d tasarım programlarında modellemesi yapılır ya da 3d tarama sistemleri aracılığıyla üç boyutlu tasarımı hazırlanır. Tasarımı tamamlanan modelin .stl formatına dönüştürülmesi sağlanır. Devamında üç boyutlu baskı aşamasına geçilir. Son aşamada, 3D yazıcılar PLA ve ABS gibi termoplastik polimer malzemeleri ısıtıp sıvılaştırır. Yazıcı başlıkları bu sıvıyı katmanlar halinde sabit tabla üzerine püskürtür. Böylece boyutlandırma işlemine başlamış olur. 3d baskı hizmetinde 3D printer aracılığıyla oluşturulan ürünler, detaylı görünüm açısından  geleneksel teknolojiler ile üretilen ürünlere kıyasla birtakım hatalar içerebilir. Bu yüzden 3d baskı hizmetinin son aşamasında yüzey temizleme ve iyileştirme yapılarak ürünün 3d yazdırma işlemi tamamlanmış olur.

3 Boyutlu Baskı Teknolojileri Kullanılarak Neler Yapılabilir?

3 boyutlu baskı teknolojileri ile işlevsel prototipler, son kullanıcı ürünleri ve kavramsal modeller gibi pek çok ürün günümüzde sıfır hata ile üretilebilmektedir.

  • Otomotiv sektörüne ait plastik parçalar.
  • Beyaz eşyaların büyük hacimli dış üniteleri.
  • Savunma sanayisinde kullanılan silah sistemleri.
  • Büyük ölçüleri olan prototipler.
  • Medikal sektöründe gerek duyulan 3D çıktı

Yukarıda listelenenler de dahil, çok geniş bir üretim yelpazesinde 3D baskı teknolojileri kullanılmaktadır.

Biz Neler Yapıyoruz?

3d baskı yapan firmalar arasında yer alan Ankara 3D baskı merkezimiz Novatek3D Teknolojileri’nde 3d baskı hizmeti sunuyoruz. FDM (Fused Deposition Modelling) teknolojisi ile sahip olduğumuz  tecrübeyi birleştirerek modeli istenilen boyut, kalite ve dayanıklılığa ulaştırıyoruz.  Plastik ergitme ve sterolitografi gibi çeşitli teknikleri kullanarak ileri teknolojik ürünler imal ediyoruz. Üç boyutlu baskı yöntemi olmaksızın üretilmeye çalışılan modellerin boyutlandırılması günler alabiliyorken, kullanılagelen 3d printer baskı yöntemleriyle bu işlem saatler içerisinde gerçekleştirilebiliyor. Biz de, üç boyutlu baskı sırasında oluşturduğumuz modelleri, malzeme doluluk oranını da hesaba katarak dilimleme yazılımında katmanlara bölüyoruz. Ardından her katmanı ayrı bir  3d yazıcıya koşarak baskı hatalarını ve zaman maliyetlerini de en aza indiriyoruz.

3 Boyutlu Baskı Teknolojisi ile daha detaylı bilgilere bu adresten ulaşabilirsiniz.